Ako vybrať hokejovú prilbu?

Hokejová prilba je to jediné, čo chráni vašu hlavu pri zrážke s ľadom, mantinelom, alebo pukom . Ľadový hokej je jeden z najrýchlejších športov na svete - vrcholoví hokejisti sa rozbehnú až na 32 km/h a pukom strieľajú okolo 150 km/h. Nevešajte však hlavu - zďaleka neplatí, že tá najdrahšia prilba znamená najvyššiu ochranu. Čo musí hokejová prilba a brankárska maska ​​spĺňať a čím sa pri výbere riadiť?

Hokejová prilba je to jediné, čo chráni vašu hlavu pri zrážke s ľadom, mantinelom, alebo pukom . Ľadový hokej je jeden z najrýchlejších športov na svete - vrcholoví hokejisti sa rozbehnú až na 32 km/h a pukom strieľajú okolo 150 km/h. Nevešajte však hlavu - zďaleka neplatí, že tá najdrahšia prilba znamená najvyššiu ochranu. Čo musí hokejová prilba a brankárska maska ​​spĺňať a čím sa pri výbere riadiť?

Doba čítania 6 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Bezpečné prilby a ako ich spoznať

Prilbu, ktorá spĺňa hokejové nároky spoznáte na prvý pohľad - bude olepená certifikátmi HECC a CSA.

HECC (The Hockey Equipment Certification Council)

Certifikát HECC udeľuje nezisková organizácia, ktorá bola založená na žiadosť USA hockey v roku 1976. Je nezávislým certifikačným orgánom pre hokejové vybavenie a potvrdzuje certifikáciu výrobcom, ktorí vykonali testovanie podľa ich noriem a pod ich dohľadom.

  • Prilba napríklad musí vydržať náraz 300 km/h, (požiadavka CSA komisie je 275 km/h).

CSA (Canadian Standards Association)

CSA Group je kanadská organizácia, ktorá pracuje na celosvetovej úrovni s cieľom testovania bezpečnosti športových potrieb. Na ich stránkach si môžete overiť, či je daná hokejová prilba bezpečná a testami preverená, vždy však býva označená touto samolepkou.

Americká univerzita Virgina Tech hodnotí hokejové prilby od jednej do piatich hviezdičiek, pričom čím vyšší počet hviezd, tým menšie riziko otrasu mozgu vám s takou prilbou hrozí. Na ich stránkach nájdete prehľadný zoznam testovaných prilieb, vrátane ich cenovej kategórie.

Hokejové mriežky a chrániče očí

  • Hokejová prilba s mriežkou je povinná pre všetkých hráčov v poli do kategórie U18 a všetky ženy.

  • V mužskom hokeji musia hráči narodení po 31. decembri 1974 nosiť aspoň chránič očí - plexi.

Všetky hokejové prilby sú vybavené závitmi na upevnenie mriežky, celotvárového chrániča, alebo plexi - možno tak chránič dokúpiť zvlášť, alebo mriežku či plexi kedykoľvek vymeniť.

Hokejové prilby s mriežkou

Hokejová prilba s mriežkou

Brankárske masky

Stupeň ochrany pri všetkých maskách označených certifikátom IIHF je síce dostačujúci, avšak jednotlivé úrovne brankárskych masiek sa líšia použitým materiálom a pohodlím, ktoré poskytujú gólmanovi. Maska sa na hlave nesmie hýbať ani pri prudkom pohybe, čo by prinajmenšom rozptyľovalo pri hre a prinajhoršom by maska ​​mohla spadnúť - brada musí sedieť pevne v bradičke masky. Ako doplnkový chránič môžete zaobstarať nákrčník z plexiskla, ktorý na voľno uviažete k mriežke pomocou šnúrok.

Brankárske masky

Brankárska maska ​​s nákrčníkom z plexiskla

Parametre

Veľkosť brankárskej masky

Veľkosť masky pre brankára sa určuje podľa obvodu hlavy v oblasti spánkov. Platí pritom, že masky veľkosti XS a S sú určené pre deti, M pre dorastencov a L a XL pre dospelých hokejistov. Myslite však na to, že veľkosť S, hoci dospelému vyhovuje obvodom hlavy, mu pravdepodobne bude príliš krátka - "nízka". V takom prípade je vhodné radšej vybrať iný typ masky.

Brankárska maska

Veľkosť hráčskej prilby

Prilba sa musí nosiť tak, aby jej dolný okraj nebol vyššie ako na šírku jedného prsta nad obočím a medzi remienok prilby a bradu bolo možné vsunúť iba jeden prst. Veľkosť sa volí podľa obvodu hlavy meranom cez spánky. Vždy voľte veľkosť tak, aby ste sa našli uprostred rozpätia a mali možnosť prilbu uťahovať, alebo povoľovať (napríklad keď sa rozhodnete vziať pod prilbu šatku). Rôzne typy prilieb majú rôzne rozmedzie pre danú veľkosť a výrobca ich spravidla uvádza v parametroch.

Hokejová prilba s plexi

Ako spoznám, ktorá prilba je tá pravá?

Drahšie hokejové prilby ponúknu kvalitnejšie komponenty a ergonomickejšie spracovanie. Každá hlava je však iná, najlepšiu službu vám teda poskytne tá, ktorá nebude nikde tlačiť, ani padať do očí. Prilba by nemala byť ani príliš tesná, zo začiatku by mala hlavu pevne obopínať a po približne štyroch až piatich tréningoch by si mali výstelky sadnúť. Všetky hokejové prilby sú nastaviteľné do dĺžky (niektoré aj do šírky), a dajú sa tak dodatočne upraviť.

Údržba a servis

Ideálne pred každým tréningom alebo zápasom je dobré prilbu prezrieť, či nie je nikde prasknutá a všetky skrutky sú pevne utiahnuté. Najčastejšie sa uvoľňujú skrutky na prednej strane prilby, ktoré držia mriežku, vplyvom častej manipulácie. Raz za čas podrobte prilbu starostlivejšej kontrole, či neskrýva drobné poškodenie, ktoré by vám pri páde či náraze mohlo spôsobiť nepríjemné zranenie.

Najčastejšie otázky